Idź do treści

Maty rozchodnikowe

Oferowane przez nas maty rozchodnikowe to sposób na uzyskanie natychmiastowego efektu zielonej i kwitnącej powierzchni przy niewielkich nakładach finansowych. Sucholubna roślinność wykorzystywana przy tworzeniu mat pozwala korzystać ze wszystkich zalet zielonych terenów miejskich przy jednoczesnej oszczędności zasobów i kosztów ich utrzymania.

Dlaczego warto wybrać maty rozchodnikowe?

Sama instalacja mat rozchodnikowych jest bardzo prosta. Sprzedajemy je w formie rolek, które wystarczy rozwinąć na uprzednio przygotowanym gruncie. Stworzona w ten sposób zielona powierzchnia nie wymaga starannej czy czasochłonnej pielęgnacji. Rozchodniki należą bowiem do roślin wysokogórskich. Cechuje je trwałość i umiejętność przystosowania do ekstremalnych warunków. Dzięki temu dobrze znoszą nasłonecznienie czy mróz. Jako rośliny magazynujące wodę są w też w stanie przetrwać nawet w czasie intensywnej suszy, a po odzyskaniu dostępu do wody szybko się odradzają.  

Warto wspomnieć także o walorach estetycznych. Oferowane maty to nie tylko sposób na prosty montaż i szybkie zazielenienie dachu. Rozchodniki jako rośliny występujące nie tylko w różnych kolorach mogą stanowić ozdobę dachu nawet w sezonie jesiennym czy zimowym. Montaż mat rozchodnikowych wiąże się także z szeregiem dodatkowych korzyści ekologicznych i ekonomicznych, wśród których wymienić można przede wszystkim: 

  • filtrację powietrza
  • zapewnienie właściwego poziomu wód gruntowych
  • pochłanianie dwutlenku węgla
  • tworzenie przyjaznego mikroklimatu
  • stwarzanie lepszych warunków termoizolacyjnych 

Gdzie można stosować maty rozchodnikowe? 

Oferowane przez nas maty rozchodnikowe tworzone są przede wszystkim z myślą o dachach domów z roślinnością ekstensywną. Tego rodzaju produkty wykorzystuje się jednak także przy aranżacji zielonych powierzchni miejskich. Ze względu na niskie koszty i krótki czas montażu mogą stanowić alternatywę dla trawników. Niejednokrotnie znajdują zastosowanie również na miejskich powierzchniach płaskich takich jak pasy oddzielające na autostradach i drogach szybkiego ruchu. W niektórych miastach maty rozchodnikowe stanowią także nieodłączny element infrastruktury komunikacyjnej – tworzy się z nich pokrycia dachowe wiat przystanków albo zielone torowiska. 

Nasze maty rozchodnikowe to mieszanka 8-10 gatunków roślinności z rodzaju sedum. Rozchodniki wykorzystywane do ich tworzenia dobierane są w staranny sposób tak, by były w stanie rozwijać się nawet w ekstremalnych warunkach na powierzchni dachowej. Tym samym możliwe jest osiągnięcie natychmiastowego efektu całkowitego zadarnienia, który przy minimalnych pracach pielęgnacyjnych będzie utrzymywał się przez kolejne lata. Do produkcji mat wykorzystujemy osnowę z włókien kokosowych, które z czasem ulegają biodegradacji i tym samym nie zanieczyszczają środowiska. Biodegradowalność osnowy sprawia także, że korzenie roślin nie napotykają bariery sztucznego materiału i bez przeszkód mogą się rozwijać. 

Maty rozchodnikowe – galeria zdjęć

Telefon Telefon