Idź do treści

Pędy rozchodników

W przypadku, gdy osiągnięcie pełnego zadarnienie nie jest konieczne w pierwszym sezonie, pędy rozchodników mogą stanowić najlepszą formę zazielenienia dachu. Całkowity czas ich wzrostu wynosi bowiem około 12 miesięcy. Oferowana przez nas mieszanka to doskonała alternatywa dla mat rozchodnikowych czy pojedynczych bylin. 

Dlaczego warto wybrać pędy rozchodników?

Rozchodniki są roślinami nie wymagającymi czasochłonnej pielęgnacji i odpornymi na trudne warunki pogodowe. Dobrze radzą sobie nawet na podłożu skalnym czy jałowym, także w razie wystawienia na działanie silnego wiatru lub opadów. Dzięki grubym, mięsistym liściom, w których gromadzi się woda, są w stanie przetrwać podczas suszy czy długotrwałego wystawienia na promienie słoneczne. Z łatwością też ukorzeniają się i rozmnażają. 

System dachu zielonego tworzony przy użyciu pędów rozchodników może zyskać także wartość estetyczną. Rozchodniki należą bowiem do roślin występujących w różnych odmianach i kolorach. Zapewniają dachom dodatkowe walory ozdobne nawet w okresie jesiennym czy zimowym. Wszystkie te cechy sprawiają, że pędy rozchodników świetnie nadają się do tworzenia systemów dachowych,  nie wymagając przy tym licznych prac pielęgnacyjnych. W ten sposób dachy zielone zyskują także dodatkowe korzyści ekologiczne i ekonomiczne takie jak:

  • Filtracja powietrza
  • Pochłanianie dwutlenku węgla
  • Utrzymanie właściwego poziomu wód gruntowych
  • Zapewnienie dłuższej żywotności dachu
  • Obniżenie temperatury
  • Redukcja hałasu.

Jak stosować pędy rozchodników?

Najlepszą porę wysiewu rozchodników stanowią miesiące od kwietnia do czerwca oraz  od września do listopada. Zakupione pędy należy rozrzucić na przygotowanej powierzchni dachowej i zagrabić, by zapewnić lepszy kontakt z podłożem. Po upływie 2 tygodni powinny pojawić się pierwsze korzenie. Gdy znajdą się one już wystarczająco głęboko, rozpocznie się natomiast proces rozmnażania i wzrostu rozchodników trwający około 12 miesięcy.

Nasze pędy rozchodników to mieszanka 8-10 gatunków roślin z rodzaju sedum. Pozyskujemy je z własnej uprawy prowadzonej w Pomorskiej Wsi – malowniczym i czystym ekologicznie regionie północnej Polski. Oferowane pędy rozchodników dobieramy w staranny i wyselekcjonowany sposób. Dzięki temu po wysiewie są w stanie rozwijać się prawidłowo nawet w ekstremalnych warunkach. To z kolei przekłada się na możliwość stworzenia szybszego efektu całkowitego zazielenienia, który będzie utrzymał się przez kolejne lata bez konieczności prowadzenia zaawansowanych prac pielęgnacyjnych. 

Telefon Telefon